2017 Sosyal Medya Beklentileri

2016 yılında sosyal medyada yaşanan pek çok gelişme hem markalar adına hem de kullanıcı tarafında pek çok yeni beklentinin oluşmasına yol açtı.

2016, Instagram, Whatsapp, Facebook ve Twitter v.b. aplikasyonlarda pek çok yeni özellikle tanıştığımız bir yıl oldu.

Peki 2017’de Neler Olacak?

Gelişmelerin öncelikle kullanıcı tarafından başlamak gerekir ki; Whatsapp yeni yılın ilk aplikasyon güncellemelerini duyurdu bile…

Yeni gelecek güncellemelerle Whatsapp’da aldığımız screenshot bilgisi karşı tarafa bildirim olarak gitmeyecek. Oh şükür, içimize su serpildi.

Yeni güncellemelerle beraber artık Whatsapp’da istemediğimiz ve yanlışlıkla gönderdiğimiz mesajımızı karşı taraf okumadan önce silebileceğiz. Dua edelim de telefonun başında mesajımızı beklemiyor olsun! 🙂

Instagram diğer uygulamaların özelliklerini kendine eklemeye devam edeceğe benziyor. Son güncellemeyle beraber 2017’de artık Instagram üzerinden ‘Canlı Yayın’ yapabiliyoruz. Bakalım Instagram’da kullanıcı tarafında daha neler olacak. Ön görülerimizden yola çıkarak belki de Hikaye’ler kısmına Snapchat tarzı özel filtreler getirebilir. Neden olmasın!

Sosyal Medya Pazarlamasında İşler Değişiyor Mu?

Sosyal medya pazarlaması da 2017 yılında aplikasyonlara gelen güncellemelerden nasibini alacak. Facebook’un yakın zamanda açıkladığı Marketplace adlı özelliği sayesinde artık kullanıcılar sitelere yönlendirilmeyip, Facebook üzerinden satın alma işlemlerini gerçekleştirecekler!

Ve yine bir Zuckerberg gelişmesi olarak: Intagram üzerinden satış yapan firmalara da iyi haberler var.

Instagrama getirilecek olan ‘Instagram Alışveriş Etiketleri’ sayesinde, yüklenen videoların altına yazılan özel etiketlere tıklayan kullanıcılar beğendikleri ürünleri satın alma işlemlerini gerçekleştirebilecekler…

Mark, Facebook ve Instagram’da geçirdiğimiz sürenin artması için elinden geleni yapacak gibi duruyor. 🙂

Facebook tarafından “mesaj yanıtlanma süresi” etiketleri ile sayfa yöneticilerinin gelen mesajlara daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde yanıt vermelerini sağlayan platform, 2017 yılından itibaren küçük işletmeler ve girişimler açısından da oldukça önemli bir hale gelecek. Firma hakkında ilk intibayı etkileyen bu özelliğin yapılan araştırmalar sonucunda da kullanıcılar açısından da büyük önem taşıdığı ortaya çıkmış durumda. Bir anlamda mesajlara ne kadar hızlı yanıt verilirse, sosyal medya müşteri hizmetleri o kadar kaliteli görünecek.

Canlı Yayınlar Artacak

Periscope ile başlayan canlı yayın serüvenine Youtube ve Facebook’da eklenmişti. Son olarak Instagram’da da başlayan canlı yayın uygulamasına yakında SnapChat’de katılacak gibi duruyor. Ve dipnot Twitter, canlı yayın uygulaması olan Periscope’u uygulamasının ileti kısmına ekledi bile…

Hem kullanıcıları hem de markaları etkileyen sosyal medya uygulamalarında 2017 yılında daha ne gibi güncellemeler göreceğiz bilinmez lakin  yeni özelliklerle bağımlılığımız da daha çok artacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir