Sosyal Medyanın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerine Faydaları

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri dediğimizde firmaların markalarını tanıtmak adına gerçekleştirdiği etkinlikler zinciri olarak algılamaktayız. Gerçek kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde amaç kısa vadeli yatırımlar ve/veya yaptırımlar değil her zaman uzun vadeli potansiyel yaratacak projeler olmalıdır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerinin Amaçları

Türkiye’de veya Dünya’da örneklerine sıkça rastladığımız sosyal sorumluluk projelerinde hedef kitleye markanın etkinliğini tanıtmak işin aktif olunan boyutu olmakta, fakat görünmeyen arka planında kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin geleceğe yatırım yapma amacı gütmesidir. Amaç öncelikle sosyal faydaya katkı sağlamak gibi görünse de asıl amaç her zaman 20-30 sene sonraki potansiyel müşteri kitlesi yaratarak, bu hedef kitleyle aidiyetlik bağı kurmak olmuştur.

kurumsal sosyal sorumluluk projesi

KSS Projeleri Nasıl Yapılır?

Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri hazırlarken öncelikle markanın hedef kitlesini iyi belirlemek gerekiyor. Örneğin nasıl bir kitleye hitap ediyoruz ve o kitleden ne bekliyoruz, bunun çözümlemesinin iyi yapılması gerekiyor. Coca Cola Japon pazarına ilk girdiği dönemde Japon kültürünün alt yapısını çay oluşturduğu için satış yapamamıştı. Peki Coca cola ne yaptı, okullarda gerilla marketing yaparak öğrencilere kolalı şeker dağıttı. En basit anlatımıyla kendi geleceğine kendi pazarının geleceğine yatırım yaptı. Burada en önemli nokta çocuklara ve kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirerek gelecekteki hedef kitlenizle aranızdaki aidiyet bağını kurmak!

Geleneksel KSS Duyurumu Ne Kadar Etkili Olabilir Ki!

Geleneksel kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde duyurum genellikle gazete, broşür, afiş gibi ATL – BTL reklam kampanyaları ile oluşturulmaktadır. Burada hem zamanınızı hem de paranızı fazlaca harcar ve geri dönüşleri de istediğiniz yoğunlukta alamazsınız. Katılım bir sosyal sorumluluk projesinin en önemli parçasıdır.

Katılım sağlayamadığınız sosyal sorumluluk projesinin duyurumu yeterli yapılmamış veya yetersiz bir çalışma yapılmış demektir.

Sosyal Medya Aracılığıyla Duyurum

Sosyal medya uygulamaları baz alınarak gerçekleştirilen kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, geleneksel yöntemlere oranla daha fazla hedef kitleye ulaşır. Bunun da en önemli faydası daha önce de belirttiğimiz katılımın sağlanmasıdır. Hangimiz sadece TV de gördüğümüz bir etkinliğe gideriz ki? Belki vaktimiz olur, canımız da isterse…

Sosyal medya yoluyla bize sunulan etkinlik önerilerinin kararımızda etkili olmasının en önemli sebeplerinin başında arkadaş kitlemizin bunu beğenmesi ve öneri olarak doğru hedef kitle datasında bizim de yer alıyor olmamız gelir.

Yani referanslı paylaşım yapılır.  Önemli bir KSS lansmanına katıldığımızda amacımız kendi hedef kitlemiz ve faydamız adına orada bulunmak ve yeniliklerle tanışmak olur.

Peki, Nasıl Olur Bu Sosyal Medya Duyurumu?

Bir marka KSS projesi gerçekleştireceği zaman bunu ilk duyuracağı nokta kendisine doğru hedef kitleyi sunacak, bir sosyal medya uygulamasını kullanmak olmalıdır. Buradan doğru hedef kitleye ulaşan marka duyurumunu doğru kıstasları kullanarak gerçekleştirir. Yapılan KSS projesi sadece etkinlik ile sınırlı kalmamalıdır. H&M 2016 “She is a Lady” reklamı kurumsal sosyal sorumluluk mesajlarının bol bol kullanıldığı bir örnektir. Nasıl mı? Son yıllarda yükselen Feminizm ve bedensel olumlama akımını yeni sezon reklamında ana tema yapmış ve alt metinlerini de yükselen bu akıma uygun bir şarkı ile taçlandırmıştır.

Bu reklamı H&M ilk etapta sosyal medya kanalları üzerinden duyurdu ve daha sonra topladığı beğeni ile TV reklamına dönüştürdü.

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin amacı daha öncede dediğimiz gibi doğru hedef kitleye (ki geleceğe yatırım yapmak düşünülürse bu kadınlar ve çocuklardır), doğru mesaj ile ulaşmaktır. Gerisi Proje Koordinatörü ve Sosyal Medya Uzmanlarının işi 🙂

Ha bu arada çocuklara yönelik mesaj demişken H&M 2016 Back to School reklamını da izlemeden olmaz 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir